Amit a mudi szrmazsrl tudni lehet
2005.03.05. 07:11
Nemzeti fajtink kzl a legritkbb, s egyben leginkbb veszlyeztetett fajtnk a MUDI, ez a kevesek ltal ismert, a sz szoros rtelmben a kihalstl megmentett kutyafajtnk. Mellzttsgre semmifle sszer magyarzatot nem tallok, hiszen rusztikus klleme mellett fantasztikus bels tulajdonsgokkal rendelkezik.
Szrmazsrl semmi bizonyosat nem tudunk, inkbb csak felttelezseink vannak rla.
A standard szerint a mudi a XIX. szzad vgn s a XX. Szzad elejn alakult ki az „shonos” puli s a merini juhokkal haznkba kerlt nmet hegyes llfl juhszkutyk keveredsbl. Ez az elmlet ersen vitathat tbb szempontbl is.
Mindenekeltt a fajta keletkezsnek idpontjt vitatom, azzal azonban teljes mrtkben egyetrtek, hogy a mudi a haznkba kerlt nmetalfldi juhszebek utda lenne.
Vlemnyem szerint a ma puliknt ismert fajta egyltaln nem shonos fajtnk. Honfoglal eleink nomd llattenysztst folytattak, a jszgot lhtrl tereltk. Mivel abban az idben nem voltak rtkes mezgazdasgi terletek a nyjak, csordk vonulsi tjban, gy a barmok terelse sem gy zajlott, mint manapsg. A jszg ment a sajt esze utn, a szmra legjobb, legknyelmesebb legel tempban, nem kellett kutykkal hajtani, csak a vonuls irnyt szabtk meg a nyjakat ksr emberek, akik riztk a jszgot a krtevktl is. Ebben az rszolglatban fontos szerepe volt a nyjrz kutyknak is, ezek lehettek minden bizonnyal a mai komondorok s kuvaszok sei. Ezek a kutyk alkalmasint mg a terelsbe is be tudtak segteni, ha a szksg gy hozta. Ma is tapasztalhatjuk a komondor- illetve kuvaszklykk jtkban a terel mozgsformkat.
Kisebb test kutyk nagy valsznsggel csak szorosan az emberek kzelsgben lhettek, mintegy az eleven riasztcseng szerept betltve. Ezek a kutyk knnyen zskmnyv vlhattak a nyjakat megtmad vadllatoknak, ezrt nem valszn, hogy a terelsben hasznltk volna ket. Legjobb tudomsom szerint az smagyarokkal kapcsolatos rgszeti anyagokban csak nagy test s agrszer kutyk csontmaradvnyait talltk meg, kistestt nem.
Mg a XVIII-XIX. szzadban is a szilaj psztorok mellett kizrlag nagy test kutyk szolgltak. Csak a folyk szablyozsa s a hatalmas mocsarak eltnse utn terjedt el a kis test kutykkal val tereltets. Ekkor tnt el lhelye beszklse utn a ndi farkas, a rti farkas, mely addig a nyjakat, csordkat fenyegette. Egyre kevsb volt szksg a nagy test kutykra, inkbb a kisebb, frgbb s rtelmesebb kutyk kellettek. Ezek mr nem a jszg vdelmt, hanem irnytst vgeztk hallatlan gybuzgalommal. A mocsarak eltnsvel kezdett vehette az intenzv fldmvels, s bizony a mvelsbe bevont terletek kztt a jszg elkormnyozsa nem csekly gyessget ignyelt. H trst nagy becsben tartotta s tartja ma is a psztorember, hisz egy-egy j psztorkutya 6-8 ember munkjt is elvgzi, s nem is akrhogyan!
Nem knny arra a krdsre vlaszt adni, vajon mita teljest szolglatot a magyar psztor mellett a mudi, annak szemeknt, fleknt s mindkt lbaknt? Lehet, hogy csak pr vtizede, mint azt a standardban is olvashatjuk, de az is knnyen elkpzelhet, hogy mr 2-3 vszzada ott tstnkedik a nyjak krl, vagy a parasztudvarokban az aprjszgot igazgatja.
A XIX. szzad vgn s a XX. szzad elejn kezdtk el lelkes amatr kynolgusok a hazai kutyafajtk felkutatst, rendszerezst s tbb-kevsb rendszeres tenysztst elmleti
szakemberek segtsgvel. Az akkori viszonyokra mi sem jellemzbb, mint hogy kezdetben teljes volt a zrzavar mg az elnevezsek krl is. Szinte minden nagy test, fehr vagy fehres szn, rz-vd feladatot ellt, a pusztkrl szrmaz, flhossz vagy hossz szr ebet ,,komondornak" neveztek. Az egyes, egymstl jl elhatrolhat tpusokat klnbz jelzkkel klnbztettk meg. gy ismeretes volt a ,,bagolyszem komondor", a ,,sima fej komondor", a ,,borzas fej komondor", valamint a ,,pusztai bunds komondor" is. Ekzben a kis test, igen sok sznben s tpusban fellelt terel jelleg psztorkutykat leggyakrabban pumi, ritkbban puli nvvel illettk. Itt is a klnbz tpusokat jelzkkel klnbztettk meg egymstl. A mai napig ismertek a psztoremberek kztt a ,,bajszi puli" ,a ,,nmet puli", a ,,somogyi puli", az ,,alf6ldi pumi".
Dr. Raitsits Emilnek s kortrsainak rdeme, hogy szzadunk hszas veiben sikerlt kln-vlasztani a komondort a kuvasztl, s a pulit a pumitl. Hosszas vitatkozs utn meghatroz-tk e ngy fajta morfolgiai (alaktani) jellegzetessgeit, megalkottk a fajtk els standardjait, s elkezdtk a szervezett tenysztst is.
A puli s a pumi tenysztse sorn az almokban idrl idre felbukkantak fnyes-fekete, testszerte ds, hullmos szr, felll, hegyes fl, htrafel zszls lbvg, a pofarszen s a lbak ells rszn egszen rvid szrt visel egyedek is. Ezeket Raitsits, mint a spiccskre val visszats jeleit, selejtezendnek tlte. Az egyik ilyen klyk fnykpt kzlte is ” A magyar kutyk” cm knyvben. A foto egy tpusos mudi klykt brzol!
Sajnos senki nem gondolt arra, hogy a puli s a pumi mellett el haznkban mg egy terel psztorkutyafajtnk, holott a legrgibb juhszkutya-lersok sokkal inkbb emlkeztetnek a ma mudiknt ismert fajtra, mint akr a pulira, akr a pumira! Lssunk ezek kzl nhnyat!
Az egyik legels juhszkutya-lers szerint (BUFFON, 1773) a juhszkutyk ,,ltalban fekete sznek, a flk felll, arcorron s a lbvgen rvid a szrzetk, a farkuk htrafel hajlott vagy lgs, testket egszben lompos vagy frts szrzet fedi".
Pethe Ferenc 1815-ben kiadott Termszet historia cm knyvben a pumirl (?) a kvetkezket rja: ,,Ez is van kitsiny, nagy, ezer s mindenfle szn, gyhogy ebben a hegyes, felll fln kvl hjjaba tesznk tbb fajtajegyet. Ennek a feje legjobban kzelit a rkhoz, gy nagyobb rszire felillene."
Az ugyanebben a knyvben tallhat rajz (lsd az brt) az akkori id6k pumijaknt egy hatrozottan mudi jelleg kutyt brzol, melynek hegyes, felll fle van, a pofarszek s a lbak ells rszn rvid, sima, fekv szrt visel, lbai htrafel zszlsak, s testszerte ersen hullmos, de nem gyrs gndr a szrzete.
|